KONST / Oljemålningar / Oljemålning 15217419
*
nr 1521 7419
Herman Österlund
(1873-1964), Sverige
Oljemålning, Vinter. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Följerätt
Utrop:
700 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 februari 2023
kl 20:23:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
7/2 15:10:00
1
700 kr
7/2 21:25:13
2
350 kr
7/2 21:25:13
1
400 kr (Budbetjänt)
7/2 21:25:18
2
450 kr
7/2 21:25:18
1
500 kr (Budbetjänt)
7/2 21:25:41
2
600 kr
7/2 21:25:41
1
700 kr (Budbetjänt)
7/2 21:31:07
2
800 kr
10/2 12:27:46
3
900 kr
12/2 19:49:09
3
Vinnande bud
13/2 17:34:09
4
1.100 kr
13/2 17:34:09
3
1.200 kr (Budbetjänt)
13/2 20:18:20
5
1.300 kr
13/2 20:18:20
3
1.400 kr (Budbetjänt)
13/2 20:18:43
5
1.500 kr
13/2 20:18:43
3
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Österlund
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Läs mer om Herman Österlund
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herman österlund olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinter
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:55
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56
-
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:37
*
Herman Österlund
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Herman Österlund
nr 1521 7419
Herman Österlund
(1873-1964), Sverige
Oljemålning, Vinter. Signerad. Olja på duk, 42x35 cm, yttermått inklusive ram: 55x48 cm
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 700 kr |
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 februari 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
7/2 15:10:00 | 1 | 700 kr |
7/2 21:25:13 | 2 | 350 kr |
7/2 21:25:13 | 1 | 400 kr (Budbetjänt) |
7/2 21:25:18 | 2 | 450 kr |
7/2 21:25:18 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
7/2 21:25:41 | 2 | 600 kr |
7/2 21:25:41 | 1 | 700 kr (Budbetjänt) |
7/2 21:31:07 | 2 | 800 kr |
10/2 12:27:46 | 3 | 900 kr |
12/2 19:49:09 | 3 | Vinnande bud |
13/2 17:34:09 | 4 | 1.100 kr |
13/2 17:34:09 | 3 | 1.200 kr (Budbetjänt) |
13/2 20:18:20 | 5 | 1.300 kr |
13/2 20:18:20 | 3 | 1.400 kr (Budbetjänt) |
13/2 20:18:43 | 5 | 1.500 kr |
13/2 20:18:43 | 3 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Herman Österlund
Herman Österlund, svensk bildkonstnär född 1873, död 1964.Läs mer om Herman Österlund
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: herman österlund olja olja på duk oljemålning oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vinter
-
6163 Ojemålningar
2 st, Jan Ölander, Monogramsignerade, yttermått in..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:12 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 20:55 -
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 19:16
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:55 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:56 -
6119 Oljemålning
Anders Lindholm (f. 1962). Komposition. Signerad, ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
6 maj kl 18:37